Kurumsal

dis-cephe

Dünya Standartlarında Hizmet Veriyoruz

Yemek yapmak maharet işidir. Sıradan ve lezzeti olmayan yemekleri herkes yapar. Önemli olan maharetli elleri bularak, yemek yapabilmek ve bu sektörde damakta tat bırakmak. Damağınızdaki tat sloganıyla 15 yıldır sizlere lezzet üretiyoruz. Köklü birçok kuruluşlara hizmet veriyor, Anadolu'nun kadim kültürünün izinde güçlenerek büyüyor, yeniliklerle sektörde öncü oluyoruz.  Günün şartlarından etkilensek bile bunu kalitemize asla yansıtmıyoruz. Birinci sınıf malzeme kullanıyor, hijyen ve müşteri memnuniyetinden asla ödün vermiyoruz.

Türkiye'de İlk

Türkiye'nin ilk şeffaf yemek üretim tesisini Pendik bölgesine kurduk. Müşterilerimiz yemek yaptığımız ortamları görebiliyor. Biz yemek üretim tesisimizi vitrin olarak tasarladık ve mutfağımızı herkese açtık. Konum itibariyle herkes bizim hangi şartlarda yemek yaptığımızı görebiliyor ve online olarakta müşterilerimiz bizim yemek yaptığımız ortamı, hijyenimizi görebiliyor. 

Kendimize güveniyoruz ve mutfağımızı dünyaya açtık.

turkiyede-ilk

Hijyen ve Kalite

Başarının Anahtarı

 Başarının Anahtarı
Misyonumuz

Misyonumuz

Lezzet ve kaliteden ödün vermeyerek çözüm ortağı olduğumuz firmalarımıza değer katmaktır.

Vizyonumuz

Vizyonumuz

Türk ve Dünya mutfağından sunduğumuz tatların lezzetinden ödün vermeden, sektörde hep zirvede yer almak.

Kalite Politikamız

Kalite Politikamız

Piyasa ürünlerini asla mutfağımıza sokmayız. Sektöründe lider olmuş markaları tedarik eder, yemeyeceğimiz aşı asla pişirmeyiz. Hijyen kurallarında titiz davranır, yağları tek sefer kullanırız.